За прваке!

Поштовани родитељи,

Честитамо вам!

Ваше дете ускоро полази у школу. То је један од најважнијих догађаја не само у његовом животу, већ и у животу целе породице.

С почетком школовања детета мењају се његове навике, обавезе, одговорности. Како ће дете те промене прихватити, како ће се у школи снаћи – умногоме зависи од досадашњег његовог развоја и васпитања, али и од ваше спремности и умешности да му у томе помогнете.

Зато је сада прави тренутак да се запитате колико познајете своје дете, какве су његове навике, склоности, интересовања…

Вежба за родитеље:

размислите и искрено одговорите

• Да ли се ваше дете самостално облачи?
  • Да ли се самостално обува и везује пертле?
  • Да ли дете само једе?
  • Да ли спава сам у кревету?
  • Какве су навике детета у погледу спавања?

а) рано леже – рано устаје                            б) рано леже – касно устаје

в) касно леже – рано уста                             г) касно леже – касно устаје

• Да ли сте детету до сада куповали и читали дечије књиге?
  • Колико времена дневно ваше дете гледа ТВ програм  и које садржаје најрадије гледа?
  • С ким обично гледа ТВ програм?

а) само                        б) са вама                   в) са неким другим (с ким)

• Да ли је ваше дете ишло у вртић?
  • Чега се ваше дете најрадије игра и са ким?
  • Како се понаша у игри са другом децом?

а) не може да поднесе да други буде бољи

б) воли да буде равноправно у игри и не намеће се посебно

в) свеједно му је каква му је улога у игри

г) воли да се игра кад други предложи, испланира, воли

• Има ли ваше дете одређене обавезе код куће и које су то обавезе?
  • Има ли ваше дете неке организоване активности попут музичке школе, учења страног језика, спорта и др.?

УЧИТИ ИЛИ НЕ УЧИТИ – ПИТАЊЕ ЈЕ САД

Дилеме не би требало да буде – учење је неопходан саставни део припреме детета за полазак у школу! Јер учење је сложен и дуготрајан процес који се одвија кроз цео живот детета, у току којег дете стиче нова знања и искуства, којим се подстиче развој свих његових потенцијала, целокупне његове личности.

АЛИ, и у учењу треба да постоји неки ред.

Да  би дете успешно научило да чита, пише или рачуна, оно треба:

• да је за то биолошки зрело
  • да је већ претходно стекло многа знања и вештине
  • да за то показује интересовање
  • да онај ко га учи уме томе да га научи.

У противном, ефекти ће бити лоши.

Чињеница је да данас све више деце у школи долази познавајући слова, а понекад већ знају и да читају. То је добро уколико су то научили без притиска, као резултат сопствене жеље. Зато, ако ваше дете спонтано пожели да научи слова или да чита и пише, треба га у томе подржати. Потрудите се да ту његову жељу задовољите у мери којој оно за то показује интересовање. На пример, да препозна нека слова и да их нађе у речи на реклами, у новинама,  да научи да пише своје име, речи МАМА, ТАТА и сл. Али запамтите: Дете може одлично да зна да чита и пише, а да не буде спремно за полазак у школу, и обратно – може бити спремно чак и ако не познаје ни једно слово. Учење других ствари је важније!