Обележавање Дана сећања 17.3.2004 – погром Срба са Косова и Метохије

На данашњи дан пре 13 година десио се велики прогон Срба са Косова и Метохије. Ученици чланови историјске секције са наставницом историје Снежаном Васиљук су обележили овај догађај на првом часу у обе смене. Ученици су током првог часа обишли сва одељења и све ученике наше школе упознали са значајем овог догађаја. Ученици чланови историјске секције одржали су мини-предавање на ову значајну тему.

На  данашњи дан пре тачно 13 година десио се погром Срба са Косова и Метохије. Мартовски погром 2004 означава масовне нападе албанских екстремиста на српско цивилно становништво који су се десили на Косову и Метохији у марту 2004. године. Ови напади су били директна последица тензије између Срба и Албанаца, након дављења двоје албанске деце у реци у селу Чабра, за чију смрт су албански медији и политичари окривили Србе из суседног села Зупче. Албански екстремисти су 17. марта протерали велики број Срба, спалили њихове куће и оскрнавили српске културно-историјске споменике. Два дана отвореног напада албанских екстремиста на српско цивилно становништво на Косову и Метохији довело је до масовног прогона Срба, најмасовнијег од 1999. године. Процењује се да је око 4.012 Срба изгнано из својих кућа широм Косова и Метохије. Током погрома погинуло је 11 Срба, 35 православних манастира је уништено или оскрнављено, а  935 српских објеката,од којих 738 српских кућа, 10 јавних објеката,школа и Домова здравља је спаљено и уништено. Поред јавних осуда од свих међународних актера многи учесници су до данас остали некажњени,а најтрагичније је што су поједина места од тада остала без Срба.