Светињама у походе – излет

На крају ове школске године смо остварили мало поклоничко путовање на Фрушку гору, по Плану школе. Ученици 1-7 разреда су имали прилику да виде и чују нешто конкретније од онога што је у уској вези са садржајима Верске наставе. Са ученицима је пошло неколико родитеља и вероучитељ. Били смо у манастирима правих просветитеља нашега народа. Посетили смо манастире Раковац, Мала Раваница, Крушедол и Велика Ремета. Имали смо прилику да чујемо понешто о интересантном узроку настанку Раковца и богатој и страдалној историји Крушедола. У Крушедолу су спаљене мошти светородне породице Бранковић, 1716. по турском разарању манастира. Ово нас је подсетило на спаљивање моштију Светог Саве. Каже се да је деспот Ђорђе (унук деспота Ђурђа Бранковића), потоњи владика Максим, син свете Ангелине, још за живота сматран светим човеком. Баш као и Свети Сава.

Последњу посету смо учинили Саборној цркви у Сремским Карловцима, у којим је стара Богословија „Свети Арсеније Сремац“ названа по наследнику Светог Саве на архиепископском трону