Прослава 160. година школе ( 1855/56 – 2015/16) и 52 године назива „ Петефи бригада“

Завршном свечаном Академијом у Културном центру Кула обележено је 160 година постојања школе.

Вишедневна манифестација је почела Првом ликовном колонијом  са учешћем  двадесет четири еминентна сликара у организацији наше колегинице Барна  Лидије. Као продукт њихове инспирације и залагања остало је 29 предивних слика које ће у будуће красити просторије наше школе.

Манифестација се  наставила отварањем изложбе у галерији културног центра.

Поред  архивске грађе коју  су чинили дневници рада, матичне књиге и школска документација из прошлог века ,као и највећа и најпрестижнија признања и награде,  многобројни посетиоци имали су прилику да се упознају са историјом наше школе  гледајући  и преко 100 изложених фотографија.

После пригодне поздравне речи директора школе Ержебет Блашко, и свечаног говора младих колега историчара Васиљук Снежане и Галамбош Роберта, и мини концерта ученика наше школе Дијане Чуде, Љубише Ћирића и Андреја Гелебана , прослава се преселила  у позориште Културног центра Кула.

На улазу у позориште, гостима се уручивао Билтен – Прослава 160. година школе, ауторке госпође Јасмине Адамовић, нашег бившег ђака генерације, и координатора школске новинарске секције „ Новинарко“.

Својим присуством, покрајински секретар за образовање и националне заједнице господин Њилаш Михаљ, заменик председника општине Валка Карољ, представник мађарског националног савета господин Пепауер Атила, начелник школске управе господин Борислав Станичков и његова помоћница госпођа Душанка Вукобратов,просветни инспектор Зоран Ракић, гошће из братске нам школе у Калочи, чланови школског одбора,кумови школе породица Латинкин, директори образовних установа, бивши наставници и ђаци генерације, као и други нам драги гости, само су увеличали свечаност академије.

Богати вишесатни програм,маестрално су водиле колегинице Татјана Вјештица и Валерија  Кањо -Хуђик. Издашну помоћ имале су у нараторима Соњи Кнежевић, Татјани Ковач и Каролини Хуђик.

На предивној сцени позоришта, током вечери, смењивали су се еминентни уметници, женски хор Вендел Ђенђи „ Кантилена“, вокално – инструментални квартет „ Струни срца“,Бојана Футо апсолвент Академије уметности и наставник хармонике, Бала Анита ученица седмог разреда наше школе  уз пратњу ментора, колеге Золтана Ковача, трио музичке школе у Кули, наставнице виолине Љиљана Барна Никитовић, Ивана Грујичић и наставница клавира Невена Радовановић, примадона Барачкаи Јудит и  ментор Коцка Ференц, драмска секција наше школе са колегиницом Милицом Дувњак и професор соло певања Милана Вуксан.

Публика је уживала у Моцартовој Пантомими, Малиховој Токати, Вердијевој арији,Бизеовој Хабанери, украјинским народним песмама, нежним мелодијама Оливера Драгојевића ,Веруј у љубав као и у планетарном хиту Never let me go, рок бенда Florence and mashine.

Орили су се стихови Мирослава Антића „ Плави чуперак“. Чуо се и награђени литерарни  рад нашег бившег ђака генерације, Соње Кнежевић, „Учитељ на мапи света“, опијала нас је динамична нумера из филма Пирати са Кариба. Позоришном салом одјекивали су громки аплаузи неуморне публике.

У неколико наврата приказивани су кратки инсерти из филма о историји наше школе.

Како приличи, свечаност су затворили песмом најмлађи – хор ђака првака са активом учитеља првог разреда и завршне речи наратора.

Срећно ти и просто школо !
Сунце у чашу наточи !
Живела !
Наследи од нас и срце и образ и очи !

Живела, јер иза нас ће још нови доћи,

И познаћеш:
У њима наша те љубав дотакла,
И никад даље одавде
Никуд се није помакла.

Организациони одбор прославе захваљује се на помоћи фотографу Андору Фаркашу, галеристкињи Снежани Давидовић, Културном центру Кула и штампарији „ Borac H & H “.

Организациони одбор прославе такође се захваљује госпођи Доротеи Ковач која је успела да припреми послужење које је скоро надмашило свечаност.

Организациони одбор прославе посебно се захваљује директору школе Ержебет Блашко, која је својом енергијом  допринела  да се пројекат успешно изведе до краја.

Билтен можете погледати ОВДЕ.